W jaki sposób spawa się rury?
Spawanie rur stalowych to jeden z najczęstszych problemów, który dotyka zarówno profesjonalnych spawaczy, jak i amatorów. Niestety nie zawsze tego typu elementy można połączyć ze sobą gwintem lub przy pomocy złącza. Niekiedy trzeba sięgnąć po spawarkę, wybrać jeden ze znanych sposobów i przystąpić do pracy. Do najpopularniejszych metod spawania należy TIG i MIG/MAG.
- Spawanie rur ze stali czarnej najczęściej wykonuje się: przetop metodą TIG w osłonie argonu lub helu, a lico MMA elektrodą otuloną.
- Spawanie rur ze stali nierdzewnej wykonuje się metodą TIG na tzw. poduszce.
- Cienkie rury aluminiowe najczęściej spawa się TIG.
- Grubsze konstrukcje aluminiowe spawa się MIG w osłonie argonu lub helu.
Aby rozpocząć spawanie jakichkolwiek elementów, należy nabyć odpowiednie umiejętności i uprawnienia oraz wyposażyć stanowisko spawalnicze w niezbędny sprzęt. To nie tylko urządzenie do spawania oraz stół roboczy, ale również odzież ochronna jak rękawice, kombinezon, osłona na twarz i oczy. Największym problemem podczas spawania rur jest ich konstrukcja, bez względu na to, czy spaw jest wzdłuż detalu czy dookoła. Komplikacje nie dotyczą jedynie dużych detali, ale również małych. W jaki sposób wykonać równą spoinę dookoła małej rury? Jak stabilnie ustawić i wypozycjonować rurę o średnicy kilkudziesięciu centymetrów? Z pomocą przychodzą obrotniki rolkowe oraz obrotnice kolumnowe.
Pozycjonowanie rur na obrotnikach rolkowych
Jednym ze sposobów pozycjonowania rur są obrotniki rolkowe. Stanowią podstawowe wyposażenie w każdym zakładzie spawalniczym, szczególnie tym, w którym spawa się wielkogabarytowe i ciężkie przedmioty cylindryczne. Największą zaletą obrotników rolkowych jest bezpośredni montaż do podłoża. Zapewnia to maksymalną stabilizację konstrukcji oraz wygodne dojście do obrabianego przedmiotu z każdej strony. Sprawdza się to przy elementach spawanych, których zwykły stół obrotowy czy obrotnik kolumnowy nie byłby w stanie udźwignąć. Dlatego zastosowania obrotników rolkowych są często nietypowe. To głównie detale trudne do spawania, wielkogabarytowe, ale nie tylko. Dostępne są również obrotniki rolkowe warsztatowe o nośności do około 1-1,5 tony.
Obrotniki rolkowe mają charakterystyczny wygląd. Od razu rzucają się w oczy obracające się koła. To właśnie dzięki nim możliwe jest pozycjonowanie i obracanie obrabianego elementu. Dodatkowo koła absorbują wstrząsy i wibracje, co jeszcze bardziej wpływa na komfort pracy i jej jakość oraz wydajność. W zależności od wielkości obrabianego elementu obrotnik rolkowy może mieć od jednej do nawet ośmiu rolek czynnych oraz różną liczbę kół na sekcję. Największe obrotniki rolkowe doskonale sprawdzają się do spawania nawet tak dużych przedmiotów jak rury miejskie, turbiny czy cysterny benzynowe.
Spawanie rur z pomocą obrotnic kolumnowych
Innymi niezwykle popularnymi urządzeniami umożliwiającymi swobodne pozycjonowanie rur są obrotnice kolumnowe. Ich podstawowym zadaniem jest precyzyjne ustawianie ładunków wielkogabarytowych o walcowej geometrii. Tego typu manipulatory umożliwiają swobodny obrót przedmiotem w dowolnym kierunku, a także regulację wysokości osi obrotu. Dzięki łatwemu ustawieniu parametrów obrotnic spawalniczych kolumnowych możliwe jest dowolne wypozycjonowanie obrabianego przedmiotu. Dzięki temu skraca się czas wykonywania wielu operacji (nie tylko spawania). W większości urządzeń prędkość obrotu jest regulowana, a ponadto może wykonywać się w sposób ciągły lub cykliczny.
Obrotnice kolumnowe są na tyle ciekawym urządzeniem, że mogą składać się z jednej, dwóch lub większej liczby kolumn w zależności od komplikacji spawanej konstrukcji. Obrotnice jednokolumnowe – jak sama nazwa wskazuje – to urządzenia posiadające jedną kolumnę ze stołem obrotowym, który stanowi powierzchnię roboczą i do którego mocuje się rurę do wykonania spoiny. Obrotnice dwukolumnowe zbudowane są z dwóch pozycjonerów, które ustawia się naprzeciw siebie. Operator ma więc do dyspozycji dwa stoły obrotowe, a do każdego z nich może przymocować spawaną rurę. Dzięki temu na obrotnicach dwukolumnowych można precyzyjnie łączyć ze sobą dwie rury. Czasami wykorzystuje się więcej pozycjonerów i tworzy się z nich konstrukcje wielokolumnowe.
Zarówno obrotniki rolkowe, jak i obrotnice kolumnowe to bardzo nowoczesne urządzenia, wprowadzające ogromną innowację do pracy spawacza. Przyspieszają wszystkie czynności, poprawiają jakość wykonywanych spawów oraz pozwalają generować oszczędności w firmie. Spawanie rur jest dość trudnym zajęciem, dlatego warto korzystać z tego typu maszyn.