Wiedza
Mechanizacja procesów spawalniczych ma na celu podniesienie jakości wykonywanych detali, umożliwia również zachowanie dużej powtarzalności wykonywanych czynności poprzez wyeliminowanie czynników ludzkich takich jak zmęczenie, brak koncentracji. Za pomocą specjalistycznych urządzeń takich jak pozycjonery spawalnicze, stoły obrotowe, obrotniki rolkowe lub słupowysięgniki osiąga się znacznie lepsze wyniki w produkcji niż przy pracy ręcznej.
Jak stół obrotowy pomaga w spawaniu?
Spawanie to najpopularniejsza technika łączenia metali, którą stosuje się w wielu dziedzinach. Spawa się zarówno niewielkie części, jak i złożone kratownice czy elementy cylindryczne o kilku metrach średnicy. Jak można sobie ułatwić to zadanie? Warto postawić na manipulatory spawalnicze, które pozwalają swobodnie pozycjonować obrabiany przedmiot tak, aby dostęp do niego był jak najłatwiejszy. Tak naprawdę praca bez tych urządzeń z ciężkimi, wielkogabarytowymi elementami byłaby wręcz niemożliwa. Dzięki pozycjonerom spawacz ma zapewnione optymalne warunki do pracy, dzięki czemu wykonuje ją znacznie szybciej i popełnia mniej błędów.
Jak efektywnie spawać?
Spawanie to proces trwałego łączenia ze sobą metali. W środowisku technologicznym uchodzi za dość trudną sztukę, której opanowanie wymaga umiejętności, szkoleń, certyfikatów, egzaminów oraz lat doświadczenia. Jak zatem spawać efektywnie?
Jak obrabiać elementy o nietypowych kształtach?
Obrabianie przedmiotów o nietypowych kształtach jest trudnym zadaniem w każdym przedsiębiorstwie. Nie tylko technika czy dobór urządzeń stanowią tutaj problem, ale również stale rosnące wymagania klientów. Finalne produkty muszą być jak najwyższej jakości, powtarzalne oraz wykonane dokładnie.
Jak podnieść jakość spawanych produktów?
Stale rosnące wymagania klientów, większa konkurencja oraz coraz nowocześniejsze produkty dyktują szereg rozwiązań w branży spawalniczej, które mają za zadanie podniesienie jakości finalnego produktu. Tak naprawdę za tzw. wysoką jakość spawania odpowiada szereg czynników.
Jak manipulować przedmiotem obrabianym na stanowisku spawalniczym?
Spawanie jest jednym z procesów stałego łączenia ze sobą dwóch elementów, głównie metalowych. Ogromne wymagania klientów co do jakości spawów oraz coraz bardziej skomplikowane konstrukcje spawane warunkują stosowanie najwyższej jakości sprzętu w oparciu o nowoczesne technologie. Bez względu na to, czy spawanie wykonywane jest manualnie, czy proces ten został w pełni zautomatyzowany przez roboty, niezwykle istotną rolę odgrywa manipulowanie obrabianym przedmiotem.
W jaki sposób spawa się rury?
Spawanie rur stalowych to jeden z najczęstszych problemów, który dotyka zarówno profesjonalnych spawaczy, jak i amatorów. Niestety nie zawsze tego typu elementy można połączyć ze sobą gwintem lub przy pomocy złącza. Niekiedy trzeba sięgnąć po spawarkę, wybrać jeden ze znanych sposobów i przystąpić do pracy. Do najpopularniejszych metod spawania należy TIG i MIG/MAG.
Jak wyposażyć stanowisko do spawania?
Spawanie łączy się z ryzykiem zawodowym związanym z pyłem, kurzem, hałasem, odpryskami nagrzanego metalu czy promieniowaniem IR i UV. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo spawacza oraz przedmiotów i ludzi znajdujących się w jego obrębie, trzeba zastosować odpowiednie wyposażenie w pracowni. Czy wiesz, jakie standardy powinno spełniać stanowisko do spawania? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkich szczegółów.
Obrotniki rolkowe do nietypowych zastosowań
Obrotniki rolkowe to podstawowe wyposażenie zakładów spawalniczych, w których spawane są wielkogabarytowe i ciężkie przedmioty cylindryczne. Urządzenie to mocuje się do podłoża, dzięki czemu zapewnia maksymalną stabilizację konstrukcji. Jest to niezwykle ważne w przypadku dużych elementów, których zwykły pozycjoner spawalniczy czy stół obrotowy nie byłby w stanie udźwignąć. Dlatego właśnie obrotniki rolkowe znacznie częściej wykorzystywane są do nietypowych zastosowań.
Obrotniki rolkowe do dużych obciążeń. Przegląd urządzeń.
Procesy produkcyjne obejmują wiele technik obróbki metali oraz wykonywania połączeń rozłącznych i nierozłącznych. Jednym z najczęstszych sposobów łączenia ze sobą elementów jest spawanie. W przypadku niewielkich detali o nieskomplikowanej bryle bardzo często wystarczy stół warsztatowy czy stół obrotowy przenoszący małe obciążenia. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku niewielkich zakładów przemysłowych czy małych warsztatów. Jednak co w przypadku wielkogabarytowych elementów cylindrycznych? W jaki sposób swobodnie manipulować ogromnym wałkiem podczas spawania?
Jak stoły spawalnicze pozwalają generować oszczędnośći w firmie?
Stoły spawalnicze to jednoosiowe urządzenia, które pozwalają na proste i szybkie pozycjonowanie różnego rodzaju detali. Umożliwiają manipulowanie elementami od kilkunastu kilogramów do nawet kilkudziesięciu ton, co daje ogromne możliwości zastosowania maszyny w wielu zakładach przemysłowych. Obrotowe stoły spawalnicze wykorzystywane są nie tylko do spawania, ale również podgrzewania, napawania, śrutowania, cięcia gazowego i malowania. Bardzo często spotyka się je na stanowiskach monterskich w wielu firmach produkcyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego – stoły umożliwiają obrót detalem, co ułatwia pozycjonowanie go odpowiednio do wykonywanych czynności.